שמי"ם הם הגבול
+ -

בישראל של היום הולך מספר בני הנוער "הנופלים בין הכסאות" שאינם מצליחים להשתלב באף מסגרת חינוכית אך טרם נשרו/ הונשרו מבית הספר. אנחנו בשמי"ם הם הגבול עובדים עם בני נוער אלו על פיתוח תחושת המסוגלות והפיכתם למובילי השינוי החברתי בקהילה. באמצעות תהליך למידה משותף בו מקבלים החניכים הן כלים להעצמה אישית והן הכשרה של יזמות חברתית. בתהליך זה עוברים בני הנוער חוויית הצלחה משותפת בפרויקט אותו הם יוזמים, מקימים ומריצים. הרעיונות לפרויקטים נולדים אצל בני הנוער כמענה פרטני לבעיות בקהילה שלהם וזאת בהדרכת סטודנטים, מתנדבי שנת שירות ומרצים שונים.

החניכים בתוכנית הינם נערים ונערות בכיתות ז-ט. אלו שנים קריטיות אשר בהן, עם טיפול נכון, ניתן למנוע את התסמינים השונים של אוכלוסייה זו כגון נשירה סמויה או גלויה מבית הספר, התדרדרות למצבי סיכון (פשע ושימוש בסמים, אלכוהול) ופיתוח החלומות והשאיפות של בני הנוער לעתיד שונה מהצפוי. בנוסף, אלו שנים שכמעט ולא מקבלות מענה על ידי תוכניות חינוכיות שונות.

עם הגעת החניכים לכיתה י' יכולים להתחיל להשתלב בתפקידי הדרכה שונים בעמותה.

אנחנו מאמינים ששינוי חברתי אמיתי צריך להגיע מתוך הקהילה, הקהילה על ידי הקהילה ולמען הקהילה. בהתאם, בעבודתנו עם בני הנוער אנחנו שמים דגש על הקהילה ויצירת גאווה מקומית בקרבם. את התכנית מעבירים סטודנטים- הם מהווים חלון אל עולם ההשכלה הגבוה עבור בני הנוער, ומודל לחיקוי אליו ניתן לשאוף.